SALONY POEZJI

Salon Muzyki i Poezji Anny Dymnej w Bytomiu – odsłona Walentynkowa

16.02.2014 r. w ramach projektu Qulturalny Gimnazjalista wybraliśmy się do opery Ślaskiej w Bytomiu na Salon Muzyki i poezji Anny Dymnej.  pt. „Złączeni w sercu zimy”.

Spotkanie odbyło się w okolicy Walentynek, dlatego zostało poświęcone miłości. Wiersze o tym uczuciu recytowała młoda, bytomska aktorka – Monika Szomko prezentowała wiersze: Marii Konopnickiej, Bolesława Leśmiana, Edwarda Stachury, Adama Ziemianina

i Juliana Tuwima. Wysłuchaliśmy wierszy bytomskich poetów: Mariusza Partyki, Marcina Hałasia i Wiesława Ciecieręgi. Monika Szomko zaprezentowała wiersze miłosne własnego autorstwa.

Spotkanie ubarwiła muzyka w wykonaniu młodego pianisty Filipa Horkiego. Usłyszeliśmy utwory Stevie Wondera, Franca Sinatry czy Whitney Houston. Przywołana została także kompozycja Henryka Warsa: „Już nie zapomnisz mnie”, znana nam z filmu i reklam.

Widowisko odbyło się w romantycznej atmosferze atmosferze, pięknej sali koncertowej im. Adama Diura. Godzina spędzona w operze była prawdziwą uczta dla ducha. Pojawiła  możliwość usłyszenia wierszy w doskonałej interpretacji. była to niezwykła okazja spotkania się z miłością spełnioną, niepopełnioną i ciekawa forma spędzenia niedzielnego poranka.

J.G. kl. 1 a

ŹRÓDŁO: http://blogiceo.nq.pl/qulturalny/2014/02/26/salon-muzyki-i-poezji-anny-dymnej-w-bytomiu-odslona-walentynkowa/


„Złączeni w sercu zimy”

To tytuł kolejnego spotkania w ramach Salonu Poezji i Muzyki Anny Dymnej w Operze Śląskiej. Najpiękniejsze wiersze o miłości przy akompaniamencie fortepianu zaprezentowała młoda i bardzo zdolna bytomianka – Monika Szomko.

Początkująca aktorka w wyjątkowy sposób recytowała utwory o najpiękniejszym z uczuć, wybrane z twórczości Marii Konopnickiej, Bolesława Leśmiana, Edwarda Stachury czy Adama Ziemianina. Licznie zgromadzona publiczność w Sali Koncertowej im. Adama Didura wysłuchała także wierszy o miłości i zimie autorstwa bytomskich poetów: Marcina Hałasia, Wiesława Ciecieręgi i Mariusza Partyki.

O nastrojową oprawę muzyczną spotkania zadbał natomiast młody pianista – Filip Horky. Muzyk specjalnie na tę okazję przygotował szereg utworów o tematyce miłosnej. Publiczność wysłuchała między innymi popularnych „Fly me to the moon” Franka Sinatry, czy „New York, New York”, a także najpiękniejszych piosenek Whitney Houston.

Comiesięczny salon artystyczno – towarzyski organizowany jest w Operze Śląskiej nieprzerwanie od 2006 roku. Kolejny zaplanowano na 10 marca.

ŹRÓDŁO: http://www.bytom.pl/pl/10/1361120674/1